Нові патрульні поліцейські, які так яскраво стартували в роботі у великих містах України, поки що не скоро з’являться у маленьких містечках. Але право на безпечне життя мають не тільки мешканці мегаполісів. І у віддалених населених пунктах живуть люди, які повинні почувати себе безпечно. Саме тому експеримент по реформуванню міліції проводиться у Самбірському районі. Проте він відрізняється від проекту «нова патрульна поліція» хоча б тим, що тут завдання міліції будуть ставити мешканці села, селища чи містечка. Як повідомив експерт Центру правових та політичних досліджень "СІМ", доцент Львівського державного університету внутрішніх справ Руслан Тополевський(на фото перший справа), якщо раніше міліція сама давала оцінку своїй роботі на основі показників, то зараз їх роботу оцінюватиме громада.
- Якщо для міліції традиційні вимоги були зафіксовані в системі показників, то зараз система оцінки діяльності нової поліції буде базуватися не лише на тому, що робить поліція, а і як це оцінює громада. І для того, щоб громада отримала відгук на свої потреби, і формуються системи пріоритетів, - каже він.
Пріоритет у кожної громади може бути свій – від крадіжок велосипедів до охорони банкоматів. Для того, щоби громада визначилася, яке завдання важливіше, буде проведено опитування. Вже виготовлено 10 тисяч анкет з питаннями - чи існують будь-які загрози безпеці, чи стикалися люди з цим особисто, чи зверталися вони до правоохоронних органів та чи вирішена ця проблема. Також на ці ж питання можна відповісти на сайті http://bezpeka.lviv.ua.
Потім, за словами Руслана Тополевського, буде укладено програму співпраці між громадою та управлінням МВС. Або, простіше кажучи, громада дасть завдання місцевим міліціонерам та буде слідкувати за їх виконанням.
За словами керівника юридичного відділу Центру правових та політичних досліджень «СІМ», керівника проекту Олега Ільківа(на фото перший зліва), програма матиме п’ять-шість чітких питань, які можна буде вирішити протягом не тривало часу, наприклад за півроку.
- Самі проблеми ми будемо отримувати із опитування громадян. Ми зробимо зріз тих питань і будемо їх вирішувати. Виносимо п’ять-шість питань і слідкуємо, щоби за півроку вони були вирішені. Питання можуть бути різного характеру. Десь, можливо, громаді треба поставити світлофор і цим проблема буде вирішена. Або в якомусь районі незрозуміло чому зріс рівень злочинності . І тоді ми будемо просити поліцію посилити патрулювання в цьому районі, - каже він.
Голова правління громадської організації «Агентство регіонального розвитку Самбірщини» Віталій Кімак(на фото другий справа) каже, що мешканці Самбірщини також активно слідкують за перетворенням міліції в поліцію.
- Після того, як почався цей експеримент і територія району була розділена на чотири зони, то тепер групи швидкого реагування добираються у найвіддаленішу точку виклику всього за 15-20 хвилин. Попередньо про таке навіть мріяти було неможливо, - каже Віталій Кімак.
За словами заступника начальника штабу ГУМВС України у Львівській області, підполковника міліції Сергія Гривняка(на фото другий зліва), більшість райвідділів в Україні виглядають саме так, як Самбірський райвідділ міліції. Тому експеримент реформи міліції, який має показати, чи зможуть працювати діючі міліціонери в новій поліції, розпочався саме з Самбірського району Львівської області.
Він каже, що за час експерименту в одному конкретному районі, міліція отримала 1135 звернень. З них відкрито кримінальних проваджень по 377. Це – крадіжки (121), тілесні ушкодження (111) та шахрайство (33 випадки).
- Найбільше звертаються з приводу сімейних скандалів, хуліганства та порушення правил дорожнього руху. 80 відсотків людей скаржаться на перевищення швидкості, причому не тільки на трасі, а у населених пунктах, керування в стані алкогольного сп’яніння та злочини в стані алкогольного сп’яніння і шум на вулиці. Проте ріст кількості звернень у нас ще попереду, тому що люди більше будуть звертатися тоді, коли кожна особа переконається, що на їхнє звернення будуть реагувати. Раніше люди дзвонили, але на їхні звернення ніхто не приїжджав, тому люди перестали дзвонити, - каже він.
За словами Сергія Гривняка, в основу експерименту покладено заявника і його вимоги.
- У нас все крутиться навколо дзвінка чи заяви від громадянина. Це вперше за всі роки реформування міліції ми почали не з міністерства, а від громади. Наприклад, так ми визначаємо скільки потрібно міліції в населеному пункті, щоби забезпечити порядок, - каже Сергій Гривняк.
За його словами, нова поліція, яка зараз працює і буде працювати в великих містах України, на жаль, найближчим часом не зможе забезпечити безпеку у таких малих населених пунктах. Тому було вирішено розпочати експеримент із району, де багато сільських населених пунктів.
- В Самборі відбувається експеримент. Він дає можливість реагувати на потреби і побажання громадян. Це означає, що під час експерименту ми можемо змінювати правила і підлаштовуватися під потреби громадян, - каже він.
Тому не будь байдужим. Безпека Твого краю, Твоєї громади залежить від Тебе! Візьми участь у формуванні Програми пріоритетів охорони громадського порядку Самбірщини за допомогою:
шляхом заповнення анкети (шукай у своїй міській/селищній/сільській раді)
на сайті - www.bezpeka.lviv.ua
подати анкету до спеціальної скриньки:- ГО «Агенство регіонального розвитку Самбірщини», м. Самбір, вул. Сагайдачного, 3/5, тел. 032-36-20-703