Через велике навантаження і зайнятість не з першого разу вдалося поговорити про роботу інфекційного відділення Самбірської центральної лікарні із його завідувачкою Світланою Іванюк. Та все ж вона викроїла час.
Ось, що озвучила: "Перший раз ми працювали дев’ять місяців, а з першого червня по одинадцяте жовтня були закриті. З 11 жовтня наше відділення знову розпочало роботу. Лікарня розрахована на 50 ліжок. Ситуація надзвичайно важка, просто катастрофічна. За три тижні прийняли 140 хворих. Киснево незалежних виписуємо вже при покращенні, навіть через 5-6 днів у зв’язку з відсут-ністю місць. Всі хворі – не вакциновані. За три тижні роботи у нас лікувалася хіба що одна жінка, вакцинована однією дозою. Решта всі – не вакциновані. Дуже важкі хворі, яких надто складно виходжувати".
- Яка симптоматика вірусу "Дельта"? Можете порівняти з попереднім штамом?
- Звичайно. Крім того, що надзвичайно швидко йде прогресування дихальної недостатності, є ще діарейний синдром. Спостерігаються нудота, блювота, проноси. "Дельті" властивий кишковий синдром, чого не було при першому спалаху. Новий коронавірус швидко проникає в клітини легенів людини, розвивається пневмонія, яка супрово-джується задишкою, що може наростати і привести до дихальної недостатності та повного зго-
рання легень. Ковід помолодів. Якщо раніше було багато людей похилого віку, то зараз молодих. У суботу була відправлена до Львова у вкрай важкому стані 24-річна дівчина. Вік хворих – 40-50-60 років. Така статистика і в межах всієї України. Є височезна смертність. Практично люди "згорають" за 2-3 години. Привезли хворого, а за добу він помирає. Надзвичайно важка "Дельта".
Хочу зазначити: вакцинація – це єдиний ефективний спосіб захистити себе від коронавірусної хвороби. Наголошую: з 140 чоловік, які до нас поступили, ніхто не був вакцинований. Всі проігнорували можливість це зробити. Нині діти привозять батьків і 60, і 70 років та кричать: "Допоможіть". А як і чим допомогти? Чому не кричали, щоб батьки вакцинувалися? Пояснення: "Ми боялися". Люди бояться вмерти від вакцини, яка не дає смертності, практично не дає ускладнень, а не бояться померти від ковіду. Тому ще раз підкреслюю: єдиний порятунок – вакцинація.
- А звідки нині поступають хворі та де є справжні вогнища?
- Звідусіль: з Самбора, Старого Самбора, Турки, Ралівки, Стрілкович, Підгайчиків, Міжгайців, Дубрівки ... Не можна сказати, що хворі виключно з одного міста чи села. До того ж багато з них лікуються амбулаторно. Є і цілі сім’ї. Як правило, – це чоловік та жінка. Особливо старшого віку (на час розмови у відділенні лікувалося три сім’ї).
- А скільки було фатальних випадків?
- 13 - за три тижні. Це надзвичайно багато за такий короткий проміжок часу.
Зараз значно інтенсивнішою є госпіталізація хворих, виходячи з того, що агресивніший вірус.
- Чи забезпечені усім необхідним?
- До цього часу ми були забезпечені абсолютно всім. В тому числі киснем. З ним перебоїв не виникало. Але зараз йде мова про те, що Національна служба здоров’я України не зможе перераховувати кошти, тож з наступного тижня ковідні хворі по мінімуму лікуватимуться за державний рахунок, а решта медикаментів доведеться купувати самим. Поки що забезпечені всім. Що можемо максимально дати хворим – даємо. Хіба, якщо є дуже важкі випадки і потрібно купити противірусний препарат ремдесивір, який дещо знижує летальність та скорочує перебіг коронавірусної хвороби, то хто з хворих має можливість, купує його за свій кошт. Але це дуже дороговартісний медпрепарат.
- Чи варто вже й дітей вакцинувати?
- На мою думку, так. Є навіть розпорядження Міністерства охорони здоров’я України про вакцинування дітей з 16 років, а тепер йде мова, щоб робити щеплення дітей з 12-річного віку. США та Ізраїль вакцинують дітей з п’яти років. Слід врахувати те, що лише вакцинація, хай і не захищає на сто відсотків, та все ж дозволяє уникнути смертності. Ще раз наголошую: усі, хто в нас лежать, не вакциновані. Була одна молода особа, яка дуже швидко одужала і пішла додому, будучи щепленою однією дозою вакцини. Решта усі –не вакциновані.
Вкотре акцентую увагу на необхідності вакцинуватися. А також, що перед тим, як лікуватися, треба думати, чим і як. Необхідно консультуватися у сімейних лікарів. Це є вірусне захворювання, тож антибіотик на вірус – не діє. Використовувати необхідно противірусні препарати. Які саме? – визначають лікарі.
Госпіталізації підлягають лише ті хворі, які мають сатурацію 92 і нижче. Тобто киснево залежні.
У нас медсестри, санітарки падають з сили через те, що люди безвідповідально ставляться до свого здоров’я. Хто є явний антивакцинатор, хай при-йде до нас у відділення. Ми його одягнемо у захисний костюм, в яких самі ходимо, і особисто проведу по палатах з хворими.
Марія ПУКІЙ,"ГОЛОС САМБІРЩИНИ".