Якщо у скорому часі не розблокувати українські порти, світові може загрожувати харчова трагедія. Україні не вдасться доставити 4,5 млн тонн зерна до країн Європи.
Чи будемо з зерном нового врожаю; як дають собі раду аграрії району? – говорю із заступницею начальника управління соціально- економічного розвитку Самбірської РВА Надією ПУПОЮ.
- Який стан справ в аграрному секторі?
- Посівна кампанія 2022 року, напевно, одна з найважчих і найбільш відповідальних для сільськогосподарських підпри-ємств не лише Самбірщини, але й усієї країни. Тому усі аграрії, які мають можливість провести польові роботи, активно проводять сівбу ярих та підживлення озимих культур. Незважаючи на усі виклики та перепони, пов'язані з російською воєнною агресією на території нашої держави, аграрні підприємства району розуміють усю повноту відповідальності та переконана, що роблять максимально можливе для внесення своєї лепти у досягнення нашої спільної перемоги.
- Чи вчасно проведений посів ярих зернових в розрізі громад?
- Темпи проведення польових робіт визначаються насамперед погодними умовами. Упродовж березня-квітня на території ра-йону спостерігались різкі температурні коливання, подекуди з нічними заморозками, опади та штормові вітри, які призвели до того, що посівну кампанію ранніх ярих культур розпочали дещо пізніше, порівняно з минулим роком. Проте аграрії нашого району чітко розуміють, що цьогорічна посівна кампанія є вкрай важливою задля забезпечення продовольчої безпеки країни та збільшення посівних площ.
Управлінням соціально-економічного розвитку Самбірської РВА, у тісній співпраці з терито-ріальними громадами району, проводиться щотижневий моніторинг стану посівної кампанії та подання даних у Львівську ОВА. Станом на зараз закінчено посів ранніх ярих культур, яких аграрії Самбірського району провели на площі понад 6 тис. га.
Назву цифри без прив'язки до території громад, адже в Україні триває воєнний стан і вважаю, що подання інформації повинно бути без надмірної конкретики.
Сільськогосподарськими підприємствами Самбірського району під урожай 2022 року прогнозується посіяти ярих культур на площі близько 25 тис. га (+ 4 тис. га, порівняно з 2021 роком), в тому числі: ярих зернових та зернобобових 10,6 тис. га (+ 1,7 тис. га) та технічних – 13,6 тис. га (+ 3,4 тис. га), картоплі та овочів заплановано посадити на площі понад 600 га (не беручи в розрахунок домогосподарства району). За сприятливих погодних умов посівна кампанія триватиме допершої половини червня.
- Чи надходили посівні директиви по лінії ЛОВА про необхідність збільшення посівів?
- Львівською обласною військовою адміністрацією регулярно проводяться наради з керівництвом районних військових адміністрацій, в тому числі і щодо актуальних питань у функціонуванні галузі АПК в умовах воєнного стану. Серед яких і формування місцевого продовольчого резерву, і моніторинг проведення весняно-польових робіт, а також залучення додаткових площ земель сільськогосподарського призначення задля забезпечення продовольчої безпеки. Думаю, вам відомо, що 24 березня 2022 року Верховна Рада України конституційною більшістю голосів прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який спрощує процес набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану. Усі аграрії нашого району знають про норми вказаного закону і активно працюють над залученням додаткових посівних площ.
- Скільки загалом є посівів зернових?
- Під врожай 2022 року посіяно озимих культур на загальній площі у понад 14 тис. га, прогнозована площа посіву ярих культур сільськогосподарськими підприємствами, як я уже сьогодні згадувала, становить майже 25 тис. га. Таким чином загальна посівна площа складатиме майже 39 тис. га.
- Зараз бачимо проблему з паливом. Чи відчувають її наші аграрії? Що робить райдержадміністрація, щоб цього уникнути?
- Звісно, проблема з паливом є. Її спричинили воєнні дії агресора в Україні, а також авіаційні удари по паливній інфраструктурі нашої держави, зокрема і знищення Кременчуцького НПЗ. Самбірська районна військова адміністрація активно працює задля безперебійної роботи усіх спеціалізованих служб життєзабезпечення населення. Що стосується сільськогосподарських виробників, то знаю, що аграрії нашого району передбачали можливість виникнення такої ситуації і здійснили резервну заку-
півлю пального для забезпечення проведення посівної кампанії. На даний час звернень у Самбірську військову адміністрацію щодо сприяння у виділенні пального від аграрних підприємств району не надходило.
- Чим зі свого боку сприяєте аграріям?
- З огляду на воєнні дії, департамент агропромислового розвитку Львівської ОВА забезпечує виконання оновленої
Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства, адаптовану до умов воєнного стану, яка передбачає такі напрямки підтримки для малого та середнього аграрного бізнесу Львівщини, як надання пільгових кредитів для аграріїв; відшкодування відсотків за залученими кредитами;
часткова компенсація у галузі тваринництва, ягідництва, рибництва та при-дбання насіння; дотації на отримання корів; субвенція на заходи з поліпшення громадських пасовищ та проведення інвентаризації земель с/г призначення тощо. Загальний фонд програми складає понад 22 мільйони гривень.
Зокрема зараз, до 10 травня включно, департаментом АПР ЛОВА проводиться прийом документів на отримання дотації за утримання корів усіх напрямів продуктивності. Працівниками управління соціально-економічного розвитку Самбірської РВА поінформовано про це як територіальні громади
району, так і особисто усіх суб'єктів підприємництва в галузі тваринництва нашого району. Отримати консультацію щодо участі в програмах фінансової підтримки аграріїв можна в робочий час за телефонами: (032) 255-50-62, (032) 255-05-72 або +38 066 718 09 18.
- Чи були звернення до вас учасників аграрного ринку щодо продажу запасів зерна?
- Ні, таких звернень у Самбірську районну військову адміністрацію поки не надходило.
- Які ще проблеми зараз вирішує управління соціально-економічного розвитку?
- До його компетенції відноситься доволі багато завдань, зокрема у сфері агропромислового розвитку – це забезпечення реалізації на території Сам-бірського району державної політики, спрямованої на розвиток агропромислового комплексу та гарантування продовольчої безпеки держави. Ми намагаємося максимально якісно виконувати усі доручені завдання, надавати вичерпні консультації усім громадянам, які до нас звертаються, а також максимально сприяти як територіальним громадам Самбірського району, так і сільськогосподарським підприємствам у вирішенні проблемних питань та участі в обласних і державних програмах підтримки.
Для нашої країни, яка перебуває у стані війни, надзвичайно важливо зараз досягнути максимальної консолідації зусиль центрального управління та місцевого самоврядування задля якнайшвидшої перемоги над окупантом.
Марія ПУКІЙ, "Голос Самбірщини".