Сьогоднішня розмова – з керівницею відділу обслуговування громадян №3 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Ларисою Казан. Говоримо про роботу Пенсійного фонду у нинішніх непростих умовах.
- В умовах воєнного часу, за словами Лариси Мар’янівни, їхній відділ працює у звичайному режимі. Фахівці Фонду проводять прийом громадян з 8 до 17 год. – з понеділка по п'ятницю. Кожен, хто цього потребує, може звернутися за консультаціями за телефоном гарячої лінії: (236) 6-07-48.
- Чи виникають зараз складнощі при оформленні пенсій?
- Найбільш складним питанням сьогодні при призначенні пенсій є відсутність страхового стажу при досягненні пенсійного віку чи при настанні інвалідності. Адже для призначення пенсії за віком, при досягненні 60 років, цього року необхідно 29 років страхового стажу, у наступному році – 30 років.
- Чи звертаються до вас з цього та іншого приводу внутрішньо переміщені особи?
- Для багатьох пенсійні виплати є основним джерелом існування, тому до сер-вісного центру звертаються внутрішньо переміщені особи щодо призначення, перерахунку пенсії, зміни способу виплати. Найбільше звернень раніше було з Харківської, Київської та Миколаївської областей. На даний час – з Херсонської, Луганської, Донецької областей. Для призначення пенсії можна звернутись до будь-якого сервісного центру ПФУ, незалежно від регіону.
Якщо ВПО отримувала пенсію через АТ "Укрпошта" за місцем проживання, і вимушена була через небезпеку змінити фактичне місце проживання, то вона також може отримати виплати у відділеннях АТ "Ощадбанку" як грошовий переказ без відкриття рахунку або ж в іншому відділенні АТ "Укрпошта" за місцем тимчасового перебування. Для цього потрібно звернутися до сервісного центру Пенсійного фонду або контакт-центру АТ "Укрпошта" за номером телефону: 0-800-300-545 або передати інформацію через особистий електронний кабінет.
- Як вирішуєте питання, коли у людини втрачена трудова книжка, а даних немає в електронному варіанті?..
- Пенсійний фонд володіє Реєстром застрахованих осіб, де зберігається інформація про трудову діяльність людей, які офіційно працювали з 1998 року. До страхового стажу зараховуються також періоди навчання, військової служби, для жінок – догляд за дітьми до досягнення 3-річного віку, і якщо наявні документи, що підтверджують такі періоди, то заявнику їх слід надати для призначення пенсії.
За відсутності трудової книжки трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відділом, у разі звернення, заявнику надається допомога у підготовці документів для призначення пенсії, скеровуються запити на підприємства, установи, організації, архіви щодо підтвердження страхового стажу.
- Чи варто переживати людям пенсійного віку, що в умовах воєнного стану можуть не одержати пенсійних виплат (про будь-яке їх підвищення тепер не йдеться, чи все ж пенсії індексуватимуть...)?
- З виплатою пенсій досі жодних затримок не було. Якщо брати попередні місяці – березень та квітень, то навпаки, вони виплачувалися раніше встановленого графіку. В травні виплата пенсій проводилася відповідно до встановленого графіку, у звичні для наших пенсіонерів дати. Фінансування виплат пенсій травня завершено 25 числа. Сьогодні немає передумов для того, щоб хвилюватися з приводу виплати пенсій.
Законом від 15.02.2022 № 2040-IX, який діє з 30.04.2022, забезпечено щорічну індексацію пенсій для всіх категорій пенсіонерів з урахуванням показників інфляції та росту середньої зарплати. Також цей закон дозволяє достроково призначати пенсії, за півтора року до досягнення пенсійного віку, тим особам, які мають повний страховий стаж, і трудовий договір з якими розірвали у зв'язку зі скороченням штату чи ліквідацією підприємства. Також тепер достроково призначатимуть пенсії матерям і батькам дітей, хворих на тяжкі, рідкісні захворювання, яким не встановили інвалідність.
У квітні 2022 року було перераховано пенсії родичам загиблих українських військовослужбовців. Згідно з результатами перерахунків сім'ї отримують пенсію в середньому на 1,5 тисячі гривень більшу, ніж раніше. З квітня 2022 року мінімальні пенсії для членів сімей загиблих військовослужбовців становлять 7800 грн на кожного з батьків та подружжя загиблого, 6100 грн на кожну дитину загиблої. Зазначені соціальні гарантії поширюються також на членів сімей загиблих добровольців територіальної оборони та закріплені законодавчо – тепер до учасників бойових дій та осіб з інвалідністю в результаті війни віднесені добровольці Сил територіальної оборони та інші особи, які увійшли до складу добровольчих формувань територіальної громади.
Автоматичний перерахунок працюючим пенсіонерам буде проведено у червні, із проведенням відповідної доплати з 1 квітня. Це зумовлено квартальними термінами подання страхувальниками єдиної звітності.
Ветерани війни та жертви нацистських переслідувань у червні разом з пенсією отримають щорічну разову грошову допомогу. Щорічну допомогу отримають ветерани, які перебували на обліку в органах Пенсійного фонду України станом на 5 травня 2022 року.
Ветеранам, які проходять військову службу у ЗСУ та інших військових формуваннях, а також особам, які не є військовослужбовцями, виплати будуть проводити підрозділи з питань соціального захисту населення. Також у липні, жовтні та грудні цього року будуть перераховані пенсії у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.
З жовтня будуть встановлені доплати для пенсіонерів старше 70 років.
Марія ПУКІЙ, "Глос Самбірщини".