24 лютого Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Президент РФ Володимир Путін ухвалив рішення про проведення спеціальної військової операції із "захисту Донбасу". Державний кордон України піддався атаці в Луганській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Житомирській та інших областях. По всій Україні було оголошено військовий стан. Про те, як різко змінилося життя наших громадян і на що скеровані зусилля влади, – змогла поговорити з начальником Самбірської районної військової адміністрації Іваном Ільчишиним, який розповів, що проблем насправді дуже багато.
У першу чергу – це формування тероборони, розміщення на наших теренах внутрішньо переміщених осіб, які зараз прибувають в основному на автотранспорті, а очікується і приїзд поїздів; облаштування блокпостів, робота в гуманітарному напрямку, розподіл і скерування гуманітарних товарів, які до нас прибувають з-за кордону і мають мати чітке призначення. Важливо, щоб тут не було зловживань. І ще одна не менш важлива проблема – зони обсервації, які облаштовуються у нашому районі та багато іншого.
Керівник повідомив: на даний момент тероборона у нас сформована на 85 відсотків. Керівний склад – на 100. Зараз проходить її злагодження, здійснюється охорона об’єктів критичної інфраструктури.
Що стосується наших військових частин, то співпраця з ними відбувається постійно, щодня проводиться моніторинг їхніх потреб і відповідно здійснюється забезпечення всім необхідним. Наші підприємства також вносять свою посильну лепту у потреби воїнів, особливо Приладобудівний завод "Омега", "Самбірське АТП-14608" та інші.
Створено гуманітарний штаб, який очолює Павло Грабський. Ще до введення військового стану у нас було визначено зони обсервації з переліком ліжкомісць та розглядалися проблеми, які могли стосуватися вирішення потреб внутрішньо переміщених осіб.
На сьогодні бачимо в магазинах зменшення кількості пропонованих товарів продуктової групи та стрибок цін на них, як і на промислові товари. Чи це якось регулюється владою? – запитала в Івана Ільчишина, який сказав: підвищення цін спостерігається по всій країні.
Це пов’язано також з ростом курсу долара, з дефіцитом певних товарів, але критичного стану з цього приводу у Самбірському районі немає.
На запитання: "Чи фіксувалися випадки мародерства?", – начальник районної військової адміністрації зазначив, що ні, відтак і якихось заходів у цьому напрямку не вживали. Але були поодинокі випадки виявлення осіб, які працювали на наших теренах як представники диверсійних груп.
Богу дякувати, можна сказати, що війна нас наразі обходить. Ми знаходимося у більш захищеному місці. Це завдяки географічному розташуванню, та все ж перебуваємо у стані постійної готовності на випадок загострення ситуації.
За його словами, до нас прибуло найбільше біженців з Києва та Харкова. У перші дні військової агресії була надзвичайно велика кількість людей, як на пішому переході, так і велика кількість автомобілів. Відповідно було організовано пункти прийому та обігріву в Хирові і всіх ближніх до нього селах. Тут людям надавали посильну допомогу. Було також розгорнуто медпункт і намет обігріву безпосередньо на кордоні, де є піший перехід. Загони поліції та Автомайдану постійно контролювали потік людей, аби усі дотримувалися порядку.
Є тісною співпраця з органами місцевої влади. Отримуючи директиви по вертикалі, начальник районної військової адміністрації протягом двох-трьох годин доносить їх до керівництва органів місцевого самоврядування. Проводяться zoom - наради упродовж дня та очні хоча б раз на два дні.
У перші дні війни народ самоорганізувався і велике спасибі за це. Було створено чимало блок-постів, добровольчих формувань, які охороняли ці блок-пости та здійснювали патрулювання в населених пунктах.
Тепер, коли ситуація стала більш зрозумілою, планується сформувати чіткішу державницьку позицію щодо блок-постів. Вищим керівництвом Львівської військової адміністрації прийнято рішення скоротити їх до мінімуму. Залишити лише на двох напрямках – на дорозі міжнародного значення Київ-Чоп у Новому Калинові та Турці і в напрямку Мостиськ – це с. Бісковичі.
Варто зазначити: добровольчі формування сформовані в усіх громадах, але це нікого з тих, хто підлягає мобілізації, не звільняє від неї.
Найбільш дієві такі формування у Самбірській ТГ, де є чітке бачення і тісний контакт з їх керівниками. Добровольчі формування здійснюють патрулювання вулиць, сприяють поліції у дотриманні порядку і законності.
Увечері 8 березня до Самбора прибув потяг з біженцями, які потребували допомоги, бо в результаті обстрілів та бомбардувань змушені були полишити свої домівки. Обов’язки керівника штабу, на якого лягла координація усіх питань, пов’язаних з цим, покладено на Віктора Турика. Прибулих розподілили на дві групи – одна (90 відсотків) мала їхати за кордон , а друга – залишатися в нас на більш тривалий термін прожи-вання. Прикордонні ТГ працюватимуть з тими біженцями, які перетинатимуть кордон, решта громад Самбірщини скоординовані на те, аби забезпечити проживання прибулих на теренах Самбірщини. За це відповідальний Павло Грабський.
Вже визначено зони обсервації у кожній ТГ. Поки що вирішується, чи поновлюватиметься очний навчальний процес у школах. Їх також розглядають як зони обсервації. На харчування цих людей в основному підуть продукти, які надходять з гумконвою, та самі громади їх підтримуватимуть.
Поцікавилася: "Чи може бути завдано удару по нас з боку Білорусі?", – на що Іван Ільчишин відповів: загроза агресії у цьому напрямку вже існує тривалий період, а більше щось конкретизувати відмовився.
Хочеться, щоб війна якнайшвидше закінчилася. Наші воїни роблять все можливе і неможливе для цього. Ми – горді за них, надзвичайно вдячні їм, адже вони сьогодні – наша надія і опора.
Марія ПУКІЙ, "Голос Самбірщини".