Ми свідомо тримали паузу щодо подій в Старосамбірській райраді. Чи то переворот, чи то революція, по різному можна називати відставку Володимира Горбового. Бо ні я, ні ті, хто оголошував недовіру, ну і, звичайно, сам Володимир Горбовий не сподівався такого результату: 59 з 88 депутатів проголосували за відставку.
Але не будемо про минуле, цікавішим завжди є майбутнє. Тому постараюсь спрогнозувати та оцінити майбутні події з різних точок зору та при різних конфігураціях.
Аналізуючи депутатський корпус Старосамбірської райради умовно можна поділити на чотири групи: група НРУ (близько 25 депутатів), група "Свободи" (близько 13 депутатів), група ПР (близько 18 депутатів), група НСНУ+КУН (Лопушанського, близько 19 депутатів).
Чому "група" і чому "близько"? Відповідь проста, бо практично всі сили мають своїх "сателітів" чи депутатів мажоритарників, які з прихильністю ставляться до цієї чи іншої сили. Всього 73 депутати. Ще 14 депутатів є практично самостійними. Ці всі розрахунки є приблизними та моєю скромною субєктивною думкою.
Отже, думаю, що головні перемовини точаться між цими групами.
Почнемо з НРУ. Кандидатами на голову ради могла б бути одна з двох осіб - це Тетяна Терлецька або Степан Куць. Це люди, які вже себе реалізували як керівники, мають відповідний досвід роботи та з впевненістю можна сказати, що могли б очолити представницький орган. У такому випадку РУХу потрібно домовлятись ще з іншими групами. Такими, ймовірно, можуть бути КУН, Свобода і, так звані, позафракційні депутати. При такому варіанті Свобода б отримала посаду заступника (наприклад, Любов Зиблікевич), КУН збереже посаду керівника районної газети. Для "торгів" звільниться ще одна посада: відповідно керівника ГалСільЛісу або керівника апарату районної ради.
Що від такої коаліції чекати району? Це повністю ідеологічно ймовірна коаліція і прийнятна для демократичного району. Вона могла б забезпечитти на наступних президентських виборах відповідний результат для опозиційного кандидата.
Другий варіант. Якщо розглядати голову ради від ВО "Свободи", то варто брати до уваги три кандидатури, які повністю достойні обійняти цю посаду. Це керівник РО ВО "Свобода" Богдан Морохівський, голова фракції Мирон Пацай або правоохоронець Микола Дуркалець. Найбільш логічно виглядало б, якщо заступником в голови-свободівця був хтось з НСНУ, наприклад, Орест Бонк чи Семен Цебак. КУНу залишити посаду керівника районного радіомовленння та газети. Така коаліція відображала б повністю настрої старосамбірської громади, оскільки представники цих двох сил набрали найбільше голосів на парламентських виборах (Андрій Тягнибок та Андрій Лопушанський). Думаю ця коаліція була б найбільш дієвою і продуктивною, бо при підтримці двох Андріїв можливостей було б багато.
Третій варіант. Якщо голова райради від НСНУ (наприклад, Орест Бонк). У такому випадку на посаду заступника претендували Свобода або НРУ. КУНу знову залишається теж керівництво радіомовленням. Щодо моєї оцінки такої коаліції, то щось мало віриться у її дієвість, бо люди Горбового після його відставки навряд чи тісно співпрацюватимуть зі Свободою та НСНУ. І, знаючи особисті якості у ролі керівника пана Ореста, насмілюсь сказати, що він би краще почувався на посаді головного освітянина району, тим паче, що ширяться чутки, наче б то Орест Бонк виграв суд і голова РДА Володимир Цегенько пропонує йому мирову угоду і повернення на цю посаду.
Запасний варіант можливий також: кандидат від позафракційних. Подейкують, що таким може бути підприємець Ярослав Француз. Він рівновіддалений від усіх політичних сил і ця кандидатура могла б розглядатись як узгоджена. У такому випадку "горшки будуть битись" навколо посади заступника, бо кожна з груп захоче мати своє представництво в керівництві райради, адже незабаром президентські та місцеві вибори.
Я не розглядаю випадку, що Партія регіонів висуватиме свою кандидатуру. З одного боку - думаю, не наважиться, а з іншого - вона вже має заступника Миколу Титуха. Та чи пан Микола піде на переобрання, чи напише заяву на звільнення, ще теж велике питання.
Думаю, якщо мої передбачення не оправдають себе і групи не знайдуть між собою порозуміння, то ініціатива знову ж перейде до Володимира Горбового. Адже уміння домовлятись у нього ще ніхто не відібрав...
Та на моє глибоке переконання район виграв би найбільше, якщо було б утворено широку коаліцію із залученням усіх політичних сил в Старосамбірській районній раді без амбіцій та підкилимних ігор. А кожен депутат чи керівник району нарешті почав працювати на громаду. Якщо б при усіх часах кожен наступний голова продовжував усі добрі починання свого попередника, вносив дієві поправки, новації, то і район, і регіон, і Україна відчули б зміни на краще!
А як думаєте Ви?