
В Україні й у багатьох інших країнах утилізація й поховання промислових і побутових відходів відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, тому більшість смітників має муніципальну приналежність. Особливістю твердих побутових відходів (ТПВ) є велика різноманітність і непередбаченість їх складу. Через присутність органічних компонентів (особливо харчових відходів, які швидко загнивають і біологічно розкладаються), збудників інфекційних та паразитарних хвороб та внаслідок високої бактеріальної і гельмінтологічної забрудненості виникає
санітарно-гігієнічна та епідеміологічна небезпека .
Смітник — місце перебування
щурів,
комах і інших тварин, що поширюють
епідемії. Полігон твердих побутових відходів належить до об'єктів підвищеної екологічної небезпеки, які створюють негативний вплив на гідросферу. Несанкціоновані або погано обладнані смітники є загрозою для навколишнього середовища.
Отруйні речовини зі смітників проникають в
ґрунтові води, а також природним водотоком забруднювати
річки й інші
водойми. Атмосферне повітря забруднюється при горінні сміття, надходженні забруднюючих речовин, що утворюються внаслідок розкладання органіки, а також випаровування з поверхні сміттєзвалища. Здається що в 21 столітті ці речі розуміють навіть діти в садочку. Але виявляється, що в Старосамбірському районі є поважні дядьки в кабінетах різних рад та в комунальному підприємстві, яким начхати на здоровя людей та стан довкілля. Головне, щоб на вулицях не було сміття, а де його вивозять не хочуть знати.
І дарма, що в травні 2016р, Старосамбірський район перевіряла екологічна інспекція ЛОДА. І, за словами начальника відділу Михайла Федевича, неподалік Старого Самбора, на території приміського села Стрільбичі утворилося жахливе несанкціоноване сміттєзвалище, одне із найгірших в області. За результатами інспекції складено Акт обстеження і зобов’язано місцеву владу у місячний термін ліквідувати сміттярку.
Слід зазначити, що фактично там два незаконних сміттєзвалища. Одне напівзаконне, міста Старий Самбір, яке має Угоду із смт. Стара Сіль та виготовлений паспорт, але не до кінця дороблені всі необхідні документальні погодження і трьох господарів: мера Старого Самбора(за умовами угоди), директора старосамбірського комунального підприємство та голову Старосільської селищної ради.Розташоване воно на віддалі два-три кілометри від центральноі дороги. Але важко його назвати сміттєзвалищем, чи полігоном, бо дозвільних документів немає, а отже й немає дозволу завозити на цю територію тверді побутові відходи. Утім, нікому це не заважає експлуатувати це сміттєзвалище.
Друге (на віддалі 200метрів від центральної дороги та 1,5км від житлових будинків) на території приміського села Стрільбичі. Виникло воно із того, що старосамбірське комунальне підприємство в осінньо-зимовий період не маючи доїзду(із за розбитої дороги) до офіційного сміттєзвалища на території Старії Солі, почало висипати сміття там. А відчувши безкарність та відсутність контролю місцевої влади, сьогодні всі сюди вивозять сміття. Зручно усім. Зїхав з центральноі дороги і висипав сміття . Старосамбірське комунальне підприємство тримає там бульдозер який час від часу розрівнює та відсуває сміття з підїздної дороги. Місцями вже насунули сміття впритул до річки Смоленка.
В липні 2016р в Стрільбицькій сільській раді відбулися громадські слухання щодо розгляду проекту містобудівної документації "Детальний план території розміщення полігону побутових відходів (дугого сміттєзвалища) на території Стрільбицької сільської ради". Своє обурення висловили присутні на громадському слуханні стрільбичани та жителі м.Старий Самбір, які переживають за своє здоров'я. Бо ж це сміттєзвалище(друге) розташоване на болотистій місцевості та в такому місці, яке постійно в час дощів підтоплюється річкою Смолинкою і все сміття потрапляє з водою у р. Дністер, або ж в спекотну погоду сморід з нього та дим при загорянні поширюється на їхні помешкання. Тому люди побоюються, що це негативно відіб'ється на мешканцях не лише їхнього села, а й вулиць м.Старий Самбір які на віддалі 1,5км від цього місця.
В липні 2017р. Старосамбірська районна рада прийняла рішення встановити шлагбаум, будку для персоналу при вїзді на сміттєзвелище з центальної дороги та виділити двох працівників для чергування та охорони. Але комунальне підприємство м. Старий Самбір наводити лад не поспішає. Голова Старосамбірської районної ради , голова РДА, міський голова Старого Самбора та голова села Стрільбичі також не бачать сміття під боком і не контролюють, що робиться на їхній території, та хто завозить туди сміття. А де екологічна інспекція яка складала Акт обстеження.
Так хто ж закриє незаконне сміттєзвалище, та притягне до відповідальності осіб винуватих в цьому злочині.
Таке звернення до мене надійшло від жителя Старого Самбора Григорія Душного
Вже втретє піднімається тема Старосамбірського не існуючого документально, однак існуючого на межі Страросолянської та Стрільбицької сільрад сміттєзвалища, то ж сподіваюсь нарешті сміття зрушиться з місця. Кілька днів тому мав нагоду сам побувати на тому сміттєзвалищі. як кажуть місцеві там вже давно працює "сміттєсортувальна лінія" . Якраз так називають чисельних ромів, що фактично живуть, харч

уються та народжують дітей прямо на сміттєзвалиці в невеличкій хатинці збудованій з непотребу.... картина вражає.
Вражаюча й сама організація робити комунальників, бо, як виявилось, вивіз непотребу проводиться лише "за гору", тобто в те місце яке не проглядається з головної догоги Старий Самбір - Хирів, а при накопиченні його просто розплановують в напрямку невеличкого потічка. Шпацеруючи по цій території виявилось,що поверхневі грунти піщані, тобто забруднення їх проходить неймовірно швидко та ще й на великі глибини. Здавалося б, мати біля себе поклади білого піску це великий скарб, однак старосамбірські керманичі, що орендують цю територію цей скарб занедбали непотребом.
Сподіваюсь, що проблема Старосамбірського сміттєзвалища є нагальною вже на вчора, але справитись з нею, певне, зможуть тільки з допомогою вказівки зі Львова, або тиску громади із Старої Солі, чи Стрільбич. Зрештою, пожевемо... побачимо...